V stredu 12.12.2018  o 12:00 hod chcú slovenské žlté vesty ukázať, že aj bežný občan má právo na lepšiu životnú úroveň a nie len politici, ktorí si prilepšujú svoje platy o stovky až tisíce EUR.

Žlté vesty na Slovensku vznikajú po vzore Francúzov. Na sociálnych sieťach Facebook vznikla stránka: „Hnutie Žlté Vesty Slovensko“  kde za pár hodín  sa prihlásilo cez 750 priaznivcov a počet nespokojných občanov stále stúpa.

Vo Francúzsku žlté vesty už celý mesiac dávajú svojim politikom najavo, že už stačilo. Títo ľudia poukazujú na zlú ekonomickú situáciu v dnešnom Francúzsku. Bežný občan vo Francúzsku po zaplatení režijných nákladov v súčasnosti nevie slušne prežiť. To isté platí aj  na Slovensku.

Súčasná vláda  tvrdí, že  slovenskej ekonomike  sa darí a poslanci NR SR si rozmrazili platy. Poslanci Národnej rady SR majú v súčasnosti v hrubom plat 1 961 eur, ku ktorému sa pripočítavajú ešte paušálne náhrady. Poslanci z Bratislavského kraja dostávajú 1 385 eur, z ostatných krajov 1 615 eur. Bratislavskí poslanci tak majú dohromady 3 346 eur, mimobratislavskí 3 576 eur. Predseda parlamentu, jeho podpredsedovia, šéfovia výborov a ich podpredsedovia poberajú aj funkčné príplatky.

Na druhej strane Ľubomír Jahnátek (Smer) EX –  Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR,  ex člen  vlády SR poverený riadením MH SR – minister hospodárstva SR, kde po jeho kauzách a to napríklad –  za predraženú obyčajnú novú fasádu vyše 6 tisíc štvorcových metrov plochy na budove jeho ministerstva  v sume 111 eur (3 344 korún) za štvorcový meter, ktorú vykonávala firma Best Stav, v ktorej je oficiálnou spolumajiteľkou ministrova susedka z jeho bydliska v Nitrianskych Hrnčiarovciach alebo po škandále s nedodaním 3 500 ton nakontrahovaných potravín, kde sa mala vykonať „Potravinová pomoc“, asi pre 500-tisíc ľudí ako aj iné kauzy.

Ľubomír Jahnátek si v roku 2017 našiel za pomoci Smer-SD nové teplučké miesto v Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), kde získal aj nový plat 5 472,-  € (Pozri TU!), kde  predchádzajúci šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík musel odísť po škandále s obrovským nárastom cien energií. Dnes nám nový balíček zvýšenia cien energií pripravil pre rok 2019 práve Ľubomír Jahnátek.

Koncová cena elektriny pre domácnosti sa od 1. januára 2019 medziročne zvýši v priemere o 5,66 percent. Cena plynu pre domácnosti stúpne priemerne o 5,67 percent, cena tepla vzrastie o 4,70 percent. Vodné a stočné sa zvýši priemerne o 1,70 percent. Informoval o tom v utorok predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek. Pri rodinných domoch sa náklady zvýšia aj o desiatky eur ročne.

Tu treba podotknúť, že podľa čerstvých  čísiel Eurostatu za prvý polrok 2018 ukazujú, že ceny elektriny na Slovensku zaťažujeme daňami a skrytými daňami relatívne vo väčšej miere, ako je priemer EÚ (Pozri TU!). Okrem celkových koncových cien však Eurostat do porovnania zahrnul aj zaťaženie týchto cien daňami a poplatkami, ktoré jednotlivé štáty uvaľujú v rôznej miere. Čísla ukazujú, že v zaťažovaní cien elektriny daňami a rôznymi skrytými daňami, napríklad, v podobe tarify za prevádzkovanie systému (TPS) patríme v EÚ ku špičke. Z koncových cien elektriny pre domácnosti tvoria podľa Eurostatu dane a štátom zavedené poplatky 39,8 %. Tu zostáva otázka. Prečo súčasná vláda  a nominant Smer SD Jahnátek, ke´d tvrdia, že slovenskej ekonomike sa darí, tak „Prečo chcú znižovať životnú úroveň občanov SR a občania sa majú skladať na zisky zahraničných spoločností, ktoré vlastnia slovenskú energetiku a štát má rezervy v daniach a poplatkoch“?

Nečudujme sa, že Slováci už majú plné zuby takejto politiky a chcú ísť v žltých vestách do ulíc aj keď  sa blíži sviatok Vianoc. Nové občianske hnutie – Žltých Viest Slovensko a občania,  chcú tiež slušne žiť a mať lepšiu životnú úroveň. Preto  vyzývajú, aby ľudia sa spojili a žiadajú už nielen demisiu Ministra zahraničných veci Miroslava Lajčáka, ktorý podporuje ekonomickú nelegálnú migráciu za ľudské právo a slovenský občan má  migrantov z tretích krajín živiť z našich mozolov a daní.

Nastal čas, aby občan už prestal doplácať na zahraničné spoločnosti, ktoré ovládli v globalizácií naše hospodárstvo a strategické – energetické / slovenské podniky. Slováci odmietajú zvyšovanie poplatkov energií pre cudzie spoločnosti so zahraničnou účasťou, ktoré si odlievajú zisky za hranice nášho štátu. Občania odmietajú zvyšovanie energií a platov politikov na úkor občanov.