kolona obrnených transporterovČeská média sa začali na objednávku vyhrážať občanom Českej republiky , aby ich odradili od protestov proti Dragunskej jazde americkej armády cez Českú republiku. Hádzanie paradajok na prezidenta Zemana je OK, na amerického vojaka v žiadnom prípade!

 

Na serveri TN.nova.cz je uverejnený článok pod názvomHázet na Američanyrajčata je špatný nápad! PRAVIDLA kolony“.

Americká akcia DragoonRide vyvolala medzi Čechmi mnoho reakcií. Pozitívne aj negatívne. Jedni na tom nevidianič zvláštne, pretože to je spojenec z NATO, druhí to vidia ako provokáciu a ukážku americký sily, aby sme „držali hubu a krok“..

Média varujú občanov pred akýmkoľvek odporom a protestom pred americkou armádou počas jej prejazdu a dočasného pobytu na území Českej republiky. Samotný článok podľa jeho opisu je evidentne spracovaný niekým z ministerstva obrany ČR. Podobná varovanie poznajú pamätníci z roku 1968, kedy štátne úrady podobne varovali pred protesty proti okupačným vojskám Varšavskej zmluvy. V texte sa dočítate upozornenia občanov čo by sa im mohlo stať, ak sa objaví niekto, kto by chcel na americkú kolónu zaútočiť, napríklad paradajkami alebo vajíčkami.

Bolo by to vykladané podľa českých zákonov, teda ako výtržníctvo (až 2 roky nepodmienečne, v prípade opakovania až 3 roky) alebo poškodzovania cudzej veci (trest v rozmedzí 6 mesiacov až 3 roky). V prípade, že by potom došlo napríklad k väčšej potýčke s americkými vojakmi, hrozí útočníkovi odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V prípade vážnejších zranení môže útočník dostať až desaťročný trest.

Ak si prečítam jednotlivé rady a sankcie, nestačím sa diviť.To vyzerá, že sa vytvárajú nejaké nové pravidlá – špeciálne zákony pre Američanov a ich ochranu?

Keď niekoľkotisícový dav v novembri 2014 v Prahe hádzal paradajky a vajíčka na prezidenta republiky Miloša Zemana tak sa polícia len prizerala a nezasiahla žiadnym radikálnym spôsobom, kde sa dá domnievať, že hádzanie vajíčok či paradajok je asi podľa všetkého povolené.Vlastne hádzali záprdky na všetkých prezidentov V4 a trafili aj nemeckého prezidenta JoachímGauck.Podľa ambasády vzal prezident Gauck incident s humorom a Miloš Zeman sa mu následne ospravedlnil. Povedal mu, že vajcia boli určené preňho, ako uviedla Česká televízia.Pri celom incidente Česká – POLÍCIA stála a prizerala sa.

Tu zostávajú vážne otázky.

  • Je európsky právny systém v poriadku ? – samozrejme týkajúc sa aj našich krajín ČR a SR?
  • Je snáď pódium s prezidentmi európskych krajín niečo menej, než americký vojak?
  • Či slovo demokracia je len pomáhať a chrániť Američanov?

 

V článku som sa dočítal; – Pri pobyte v Česku sa musia dodržiavať aj určité predpisy. „Ozbrojené sily iných štátov musia na území českej republiky dodržiavať právne predpisy Českej republiky,“ uvádza zhodne ministerstvo zahraničia i obrany.

Dovolím si ohľadom tejto informácie TVNova, ktorá sa odvoláva na MO ČR, že americkí vojaci budú musieť dodržiavať zákony ČR počas presunu. Ide asi o také všeobecné a pekné prianie, ale len do chvíle, kým by ste asi nehodili to vajíčko alebo paradajku do amerického vojaka. Podľa všetkého je treba mať možno aj strach pri prechode americkej kolóny aj z vtáctva v ČR, ktoré si voľne lieta (napr. holub), -Veď čo keď na amerického vojaka dopadne trus z vtáka? – Čo by sa stalo, keby vtáctvo svojim trusom náhodouzasiahlo túto kolónu a niektorý z týchto vojakov by to považoval za útok na USA alebo niektorí z týchto vojakov by v skratovom konaní začal strieľať naokolo seba ?

Vždy sa teoretizuje pokiaľ sa nič nestane. Ak by americký vojak, napr., pri skratovom konaní, zastrelil občana ČR, tak pred český súd určíte nepôjde, pretože v rámci dohôd SOFA a najmä VFA medzi USA a členskými krajinami NATO sú americkí vojaci vyňatí z jurisdikcie štátu a súhlas s ich vydaním na trestné stíhanie do ČR by muselo udeliť americké ministerstvo obrany (Pentagon), pod ktorý spadajú americkí vojaci, a to na návrh vrchného veliteľa amerických ozbrojených síl v Európe.

VFA upravuje jurisdikciu práva pri presune a krátkodobom pobyte vojsk v inej krajine pričom Američania sa musia riadiť len rozkazmi svojich veliteľov a trestnú zodpovednosť nesú len pred americkými vojenskými súdmi.

Je podivné, že ministerstvo obrany ČR, ale ja akýkoľvek politický predstaviteľ (vláda) túto informáciu do televízii Nova neposkytli. To je totiž podstatný detail. Ak Američania z akéhokoľvek dôvodu –napríklad aj zo strachu začnú strieľať, nič sa im nestane. Proste povedia, že si pomýlili letiacu paradajku – vajce za granát, vtačí trus za strelu – proste Američania sú zvyknutý si na isť akúkoľvek argumentáciu pre ich útok, proti každému a zvaliť vinu na všetkých, nakoľko  len a len oni sú tí, ktorí zachraňujú celý svet

Taktiež je dosť známe, že Američania svojich občanov a už vôbec nie vojakov nevydávajú cudzím krajinám na súdne konanie. Stačí si len spomenúť na KevinDahlgren, ktorý povraždil svojich príbuzných v Brne a potom utiekol do USA.Ak by bol Dahlgren vydaný a v Českej republike súdený, hrozil by mu až doživotný pobyt za mrežami. Keby ho americký súd vydať odmietol, unikol by úplne trestu.

Síce FBI ho zadržala, ale do Česka sa asi len tak nevráti, pretože nie je politická vôľa ho vydať. Prečo? Dôvod? Americká justícia je založená na judikatúre a vydanie pána Dahlgren by ohrozilo mnoho iných amerických občanov, najmä osôb – ľudí spravodajských služieb z USA, investičných podvodníkov (zástupcov finančných skupín) a ďalších, na ktoré sú v jednotlivých krajinách zatykače. Precedentné právo je silná zbraň u amerických súdov. Takže, preto sa s vydaním amerického občana – KevinDahlgren do ČR nehrnú pritom vôbec nejde o neho samého, ale boja sa precedentného modelu, čím by bolo mnoho Američanov stíhaných v iných krajinách a to je základný dôvod prečo USA nechce vydávať svojich občanov za páchanie trestnej činnosti do iných krajinách.

V článku TV Nova je zásadný a sporný moment. V jednom odseku sa píše: „V prípade, že by potom došlo napríklad k väčšej potýčke s americkými vojakmi, hrozí útočníkovi odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V prípade vážnejších zranení môže útočník dostať až desaťročný trest. „To sa snáď nedá k ničomu prirovnať = len ako zastrašovaniu.

Pritom Američania ešte do ČR ani neprišli, ale médiá už sugestívne upozorňujú, že nahnevaný český občan, ktorý nechce konfrontáciu a vojnu s Ruskom, by mohol dostať až desaťročný trest keby snáď nedajbože hodil paradajku – vajíčko a mohlo by to spôsobiťamerickému vojakovi, ako sa hovorí malým deťom „BOBO“.

Samotný prejazd amerických vojsk je pritom plánovaný na prelome marca/ apríla.

Na Generálnom štábe v ČR už dnes z toho pomaly nespia, pretože český odpor proti radaru v Brdoch bol obrovský a samotný prejazd americkej armády je onoho väčší LEVEL. Chystajú sa uzávierky ciest, odkloneniu dopravy i chodcov proste dôjde k veľkému obmedzeniu obyvateľstva.Už teraz sa rieši kádrové preverovanie osôb s prozápadným alebo pro – ruským zmýšlaním, obyčajný plebs bude z bezpečnostných dôvodov odháňaný od ciest hlavných trás presunov.

Zastrašovanie obyvateľstva je jasným dôkazom toho, že presun vojsk cez územie ČR mal byť organizovaný inak a to potichu tak, aby nedošlo k provokáciám a stretom s odporcami USA a NATO. Český politici teraz majú z celej akcie obavy. Česko bolo niekoľkokrát okupované a jediná armáda, ktorá by mala organizovať Dragunskú jazdu po Českej krajine, je tá česká. Všetky ostatné armády aj keď sú spojenecké, by mali cez územie prechádzať čo najmenej nápadným spôsobom.

V tomto prípade sa tak nikto nechová, nakoľko skôr ide o manifestovanie sily vojsk NATO.Je to „evidentnou demonštráciou záväzkov Spojených štátov voči svojim spojencom z NATO a ukážkou schopností NATO voľne premiestňovať vojenské sily cez hranice spojencov v rámci úzkej spolupráce“, uviedol hovorca americkej armády v Európe podplukovník CraigChilds. CNN uvádza, že podobné akcie sú skôr neobvyklé, nakoľko 16-tonové transportéry Stryker bývajú prevážané po železnici.

Samotný konvoj ktorý obsahuje celkovo 118 vozidiel s 516 mužmi sa vydá na cestu z Estónska, Litvy a Poľska, kde sa v súčasnosti používajú pri vojenských cvičeniach v rámci operácie AtlanticResolve. Ďalej prejdú cez Lotyšsko a Českú republiku, aby sa po takmer 1800 kilometroch zastavili na základni Vilseck v Nemecku. Okrem transportérov Stryker, ktorých je podľa poľských zdrojov okolo 75 kusov, budú v celkovo troch kolónach aj iné vojenské vozidlá.Informovala o tom spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na americké armádne periodikum Stars and Stripes.

Samotný plán prejazdu nazvanú Jazda dragúnov (z ang. DragoonRide)a ukazovanie takejto takzvanej cezhraničnej spolupráce vychádza z posledného rokovania na summite NATO,kde bolo jednoznačne povedané, že je potrebné, aby sa jasne ukázalo, že v NATO platí „Jeden za všetkých a všetci za jednéh“ ‚ a že musí byť zrejmé, že každá krajina v prípade, že by sa ocitla v ťažkostiach, tak sa jej musí pomôcť,“povedal novinárom v nedeľu k ceste konvoja minister zahraničia v Českej Republike -LubomírZaorálek (ČSSD).

Celé NATO v EÚ ma rozmer provokácie proti Rusku a o snahu okupácie Európy vrátane budovania ziskov zo zbrojárskeho priemyslu, získania strategického postavenia v obchode so surovinami, vrátane získania korporatívnej moci, získania zdrojov nerastného bohatstva atď. V médiách, sa na jednej strane dozvedáme len jednostranné informácie v prospech NATO a USA, avšak na sociálnej sieti sa mnohokrát ukazuje iná pravda, ako nám to prezentujú verejnoprávne média nehovoriac o médiách vo vlastníctve finančných skupín. Veď nie je čudo, keď súčasná skorumpovaná politická moc sa prikláňa na stranu USA, veď majú perfektnú výhovorku, = veď sme členmi aliancie – medzinárodného zoskupenia NATO. Politici sú strachoprdí a možno aj dobre zaplatený a preto odmietajú počúvať občanov a ich hlasy, že odmietame americké vojska – základne NATO na našom území, ďalej klamú svojich občanov a podporujú jednoznačne len západnú propagandu – USA, čo vyplýva aj k pripájaniu sa k sankciám západu proti Rusku, kde mnoho podnikov a stým aj zamestnancov dochádza o svoje základné príjmy.   Bez súhlasu občanov vedenie štátu povoľuje vstup americkým vojskám na naše zvrchované územia, jednotlivých štátov SR, či aj ČR pod zámienkou spoločných cvičení.

Najnovším hitom dnešných dní sa pripája aj zastrašovanie občanov v ČR, aby náhodou americkému vojakovi na protest nehodil niekto rajčinu pod transportér, lebo v takomto prípade podľa mňa bude občan, ktorý demokratický prejavy svoj nesúhlas s vojskami – americkými vojakmi na vlastnom územímôže byť potrestaný. V našichkrajinách SR a ČR sa potláčajú základné princípy zvrchovaných republík a skutočnosti, že moc pochádza od občana. Podľa Ústavy (SR je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.// ČR je svrchovaný, jednotný a demokratický právnístát založený na úctě k právům a svobodámčlověka a občana.)  Tak sa pýtam, ako môže byť občan sankcionovaný so slobodným prejavom – svojho názoru – prejavu odmietania cudzích armádnych príslušníkov na vlastnom území. Ako sa môže takto verejne prostredníctvom médií, niekto vyhrážať svojim občanom -trestami – s možnosťou trestu až do 10 rokov.

 

19 Mar 2015

Mgr. Roman Ruhig